FENG SHUI'DE BEŞ ELEMENT NEDİR?


FENG SHUİ’DE 5 ELEMENT NEDEN ÖNEMLİDİR?
5 element Çin metafiziğinin temel taşlarıdır. Feng Shui çalışmalarında ve klasik Çin metafiziğinde 5 element su, metal, ateş, ağaç ve toprak olarak adlandırılır. Feng Shui’de 5 element düşünüldüğünde elementlerin kendi element formlarını tek başına düşünmek yanlış olur. Şöyle ki; her element farklı şartlarda aynı şeyi temsil etmezler. Örneğin; su elementi bilgeliği ve kariyeri temsil eder, ama aynı zamanda böbreklerimizi ve damarlarımızdaki kanı da temsil eder.

AĞAÇ
Ağaç hayatı, büyümeyi, iyilikseverliği ve eğitimi temsil eder. Ağaç büyüme ve gelişme evresidir. Bu elementin eksikliğinde büyüme olmaz ve büyüme olmadan hayat olmaz. Bir mekanda ağaç elementi zayıf olursa mekanda yaşayan insanların beslenme ve sağlık gibi yaşam koşulları etkilenir. Akademik sorunlar yaşayanlar evdeki ve çevredeki ağaç elementini kontrol etmeliler.

Ağaç elementi formlarının dışında, insan vücudunda kollarımızı, bacaklarımızı ve karaciğerimizi temsil eder.

Ağaç dışarı doğru büyür. Uzun ve dikdörtgen şekillerle temsil edilir.

Renk yeşildir.

ATEŞ
Çin metafiziğinde ateş elementi güzelliği, zarafeti ve tutkuyu temsil eder. Ateş elementi eksikliğinde güzelliğin, tutkunun, adanmışlığın ve nezaketin zayıflığı ortaya çıkar. Ateş yükselme ve yayılma evresidir.

Vücudumuzda ateş gözleri ve kalbi temsil eder.

Ateş üçgen, sivri ve keskin şekillerle temsil edilir.

Renkleri kırmızı, pembe, turuncu ve mordur.

METAL
Metal elementi adaleti, otoriteyi, karar vermeyi ve fedakarlığı temsil eder. Metal elementi zayıf olduğunda otorite ve sadakat zayıf olur. Evdeki yargılamayı, prensipleri ve değerleri etkiler.

Metal elementi yuvarlak ve daire şekliyle temsil edilir.

Renkleri beyaz, gümüş ve altın renkleridir.

TOPRAK
Toprak elementi stabilite, sakinlik, zenginlik ve dürüstlüğü temsil eder. Eğer toprak elementi bir evde güçlüyse o evde, konfor, güvenlik ve istikrar vardır. Eğer bu element güçlü değilse güvensiz, stresli, stabil olmayan insanlar vardır.

Vücudumuzda deriyi temsil eder.

Küp, düz, geniş şekillerle temsil edilir.

Renkleri kahverengi, bej ve sarı ile sembolize edilir.

SU
Su elementi sürekli hareket halindedir. Bir kaba su doldurup öylece bıraksanız dahi, moleküller sürekli hareket halindedir. Su elementi uyum sağlamakla da ilgilidir. Bilgeliği, düşünceleri ve zekayı temsil eder.

Özellikleri; aşağıya doğru akar ve özgür sınırsızdır.

Şekli asimetrik ve dalgalıdır.

Renkler deniz mavisi ve siyahtır.

Vücudumuzda böbrekleri temsil eder.


Denge Çin metafiziğinde altın kuraldır. Yukarıdaki her bir element hayati önem taşımakla birlikte birinin diğerine üstün gelmesi denge unsurunu bozar. Örneğin eğer bilgeliğiniz çok fazla olsaydı (SU), buna karşılık stabiliteniz (TOPRAK ya da AĞAÇ) olmasaydı durum ne olurdu? Aynı şekilde elementlerin her biri insan vücudunun belli bir bölümünü temsil eder. Bunlardan biri dengeli olmadığı zaman sağlıklı olunabilir mi? Çevremizde bu 5 element dengede olmalıdır. Hiçbiri daha güçlü ya da zayıf olmamalıdır.

0 comments:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Feng Shui Akademisi

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.