Feng Shui'de Elementler Ve KişiliklerAĞAÇ ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTERLER
Ağaç elementinin yönleri doğu ve güneydoğudur. Eğer kişisel kua'nız bu yönlere karşılık gelen 3 veya 4 ağaç elementi ise; enerjik, gelişen, güvenilir ve sadık bir kişiliğe sahipsiniz demektir. Olumlu özellikleri meraklı ve  kibar olmaktadırlar. Olumsuz özellikleriyse düzensizlik ve sinirlilik hallerinin sık olmasıdır. Vücudumuzda karşılığı; kaslarımız, eklemler, el - ayaklarımız, dokunma duyularımız ve karaciğerdir. 

Ağaç insanları sürprizle doludur. Nazik ve kibarlığın ötesinde fevri davranışlar, öfke krizleri gösterebilirler. Stres altında, sıkıntı verici durumlar karşısında değişen yapılarını kontrol edebilme ve esneklik vasıflarını güçlendirmeyi öğrenmeleri gerekir. Sürekli karar değiştirdikleri de gözlemlenir. Hatalardan hoşlanmayan, çabuk sinirlenen, sabırsız ve inatçılık belirgin özellikleri arasındadır. Renkleri yeşilin tüm tonları ve mavinin tonlarıdır. Beslenmede de her tür yeşillik, soğan, pırasa, sarımsak, tavuk, hindi, erik, şeftali, yulaf ve ekşi yiyecekler bu elemente sahip insanları canlı tutmakla beraber verimli hale de getirir.


ATEŞ ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTERLER
İlgi ve dikkat çekmeyi seven insanlardır. Eleştirel bir göze sahiptirler. Lüksü sever ve dış görünüşe oldukça önem verirler. Liderlik etmek isterler, rekabetçidirler. Çok geniş sosyal bir çevreye sahiptirler. Başkalarının onlar hakkında fikirlerine, sevilmeye ve hayran olunmaya önem verirler. Olumsuz özellikleri kazandıkları parayı hemen harcama eğilimi ve buna bağlı olarak birikim sahibi olmalarının güç olmasıdır. İlk bakışta neşeleri dikkat çeker. Kıskançlık ve eğlenceye düşkünlükleri de unutmamak gerekir.

Ateş elementinin vücudumuzdaki karşılığı kalp, ince bağırsaklar, gözler, cilt, dil ve damarlarımızdır. Bu elementteki dengesizlikler ruhsal rahatsızlıklar ve sinir sisteminde bozuklulara sebep olabilir. Ateş elementini kırmızı biber, kırmızı et ve acılı yiyecekler canlı, enerjik tutar. Ateş elementinin yönü güney, sayısı 9, rengi kırmızı mevsimi de yazdır.


TOPRAK ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTER
Toprak elementini 2 ,8, 5 kua sayıları temsil eder. Her bir kua değişik özellikler barındırsa da, ortak durumlarda söz konusudur. Kısaca belirtmek gerekirse kua'nız 2, 8, 5 toprak ise dikkatli karar vermekte zorlanan bir kişilik belirir. Bununla beraber biraz daha ayrıntıya girersek güvenilir, sadık, mütevazi ve dürüst  kararlı insanlardır. Olumsuz özelliklere değinirsek; endişeli, kıskanç, inatçı ve şüphecilik gösterilebilir. Aşırı stres altında kavgacı olabilirler, kalabalıklar içinde kolayca sivrilip kendilerini gösterebilirler. Ayrıca toprak insanları para konularında da şanslıdır.

Bu element vücudumuzda ağız, mide, burun - koku alma duyusu, dalak, deri ve boğazla ilişkilendirilir. Beslenmemizde tatlılar, kabak, havuç, kuru fasulye, nohut, unlu yiyecekler ve mantar gibi toprak elementine sahip insanları canlı tutar. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek isteriz; toprak elementine sahip insanlarda tatlıya aşırı düşkünlük olduğundan bu alışkanlığın getirdiği kronik rahatsızlıklara dikkat etmek gerekmektedir. Aşırı yemek yeme eğilimi de sıkça görülmektedir. Unutmayın Feng Shui'nin en önemli amacı dengedir. Toprak elementinin yönleri 2 güneybatı, 8 kuzeydoğu,  5 merkezdir. Renkleri bej, hardal sarısı, kahverengi, portakal rengi ve abartmamak kaydıyla siyahtır.

  
METAL ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTERLER
Metal elementi; kua 6 metal ve 7 metaldir. Mevsimleri sonbahardır, renkleri beyaz, metalik gri, bronz, bakır ve gridir. Yönleri batı ve kuzeybatıdır. Metal elementine sahip insanlar mükemmeliyetçi, yaratıcı düşünceye sahip, eleştirel, açık sözlü, zeki, hırslı, kararlı, yumuşak tavırlı ve kıvrak zekasıyla başkalarını kolayca ikna eden, yöneten, gözlemlemeyi seven ve dikkatli insanlardır. Başkalarından fikir almayı pek sevmezler, hedefleri sürekli bir yükseliştir, birazda gizlilik yönleri vardır. Her şeylerini bildirmeyi pek sevmezler. Olumsuz özellikleri çabuk telaşa kapılmaları, üzüntü ve kederlilik halleridir.

Etraflarına yön gösterecek, akıl hocalığı yapacak potansiyelleri vardır. Düzenlilik, disiplin, liderlik, cesaret ve yaratıcılık diğer özellikleridir. Kalın bağırsak, akciğer, kalça bölgesindeki eklemler ve sırt eklemlerinde rahatsızlıklara eğilimleri vardır. Sindirim ve boşaltım sistemleri de zayıftır. Beslenmede köklü sebzeler, şarap, pirinç, zencefil, balık ve sert yiyecekler bu elemente sahip insanları canlı tutar.


SU ELEMENTİNİN OLUŞTURDUĞU KARAKTERLER
Su elementli insanlarda en belirgin özellik değişkenliktir. İç dünyaları huzursuzdur, ama bunu dışarı yansıtmazlar. Etraflarındaki insanlara emirler yağdırmayı severler, gizliliklerini büyük bir ustalıkla korurlar, çevrelerine çok kolay uyum sağlarlar. Olumsuz özellikleri korku ve endişedir. Aşırı endişeli halleri ve evhamlılık depresyona yatkınlık sağlar. Su elementli insanlar vücudumuzda böbrekler, mesane, beyin, işitme duyusu ve sinir hücreleri ile ilgilidir.
 
Diğer olumsuz yönleri ilaç ve içki bağımlılığı potansiyelidir. Gizemi seven, güvensiz, ilk bakışta soğuk ve tembel izlenimi verirler, iç dünyaları oldukça duygusaldır. Beslenmede fasulye, turşu, balık, beyaz et, ve tuzlu yiyecekler bu elemente sahip insanları canlı tutar. Su elementinin sayısı 1, yönü kuzey, mevsimi kış, rengi siyahtır.0 comments:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Feng Shui Akademisi

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.